Światowy Dzień Ziemi

22 kwietnia 2020 r.

Dzień Ziemi ustanowiony został pięćdziesiąt lat temu. Obchodzony jest co roku w dniu 22 kwietnia. Stał się największym światowym wydarzeniem obywatelskim związanym z troską o środowisko naturalne. Przypomina nam, że mamy jedną planetę i musimy o nią dbać każdego dnia.

To, że możemy obchodzić Dzień Ziemi, zawdzięczamy działaniom dwóch Amerykanów. Pierwszy z nich to Gaylord Nelson, senator i działacz na rzecz ochrony środowiska, który we wrześniu 1969 roku na konferencji w Seattle zaproponował zorganizowanie ogólnonarodowej demonstracji przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego. Kiedy Gaylord występował przed innymi senatorami, kalifornijskie plaże wciąż jeszcze uprzątano po tym, jak w styczniu u wybrzeży Santa Barbara wybuchł szyb naftowy. Wybrzeże zostało wtedy skażone wyciekiem ropy z uszkodzonej platformy, zginęły tysiące zwierząt, a środowisko naturalne zostało zdewastowane. „Powstała eksplozja była tak potężna, że dno morskie pękło w pięciu miejscach, a ropa naftowa wylewała się z prędkością 1000 galonów (3785 l) na godzinę przez miesiąc, zanim można było ten proces spowolnić”, pisał o katastrofie Los Angeles Times.

Do idei Gaylorda Nelsona dołączył ekolog John McConnell. To on, na poświęconej ochronie środowiska konferencji UNESCO, przedstawił pomysł ustanowienia Dnia Ziemi. Święto ostatecznie obchodzone jest od 1970 r. Kiedy 22 kwietnia 1970 roku 20 milionów Amerykanów po raz pierwszy wyszło na ulice zademonstrować swoje poparcie dla działań mających na celu troskę o naszą planetę, było wiadomo, że pomysł był potrzebny, a ludzie chcą, by Ziemię traktować z większym poszanowaniem.

Tematem przewodnim tegorocznych obchodów są działania na rzecz klimatu, uznane za najpilniejszy problem, z jakim obecnie boryka się nasza planeta. „Dzień Ziemi 2020 musi stać się historycznym momentem, w którym obywatele całego świata stawią czoła klimatycznemu kryzysowi i wspólnie zaczną działać na rzecz poprawy klimatu", czytamy na stronie earthday.org.

W roku 2016 Organizacja Narodów Zjednoczonych wybrała Dzień Ziemi jako termin wejścia w życie historycznego, podpisanego przez 195 krajów, porozumienia paryskiego w sprawie zmian klimatu.

Ten ogólnoświatowy plan ma chronić naszą planetę przed katastrofalnymi skutkami zmian klimatycznych. Pomimo tego, że tegoroczny Dzień Ziemi, obchodzony w czasach pandemii siłą rzeczy będzie „cyfrowy”, to jest wiele działań, które każdy z nas może podjąć w trosce o środowisko, jak np. oszczędzanie wody, której używamy do celów spożywczych, mycia, sprzątania, pielęgnacji ogrodów.

Woda na Ziemi jest naszym wspólnym i najcenniejszym dobrem. Pamiętajmy o tym nie tylko 22 kwietnia, ale codziennie.


Korzystamy z plików cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.OK
Korzystamy z plików cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.
OK