Podstawowymi dokumentami planistycznymi wymaganymi przepisami Ramowej Dyrektywy Wodnej i ustawy Prawo wodne są: program wodno-środowiskowy kraju (PWŚK) i plany gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy (PGW).
Program wodno-środowiskowy kraju określa działania podstawowe i uzupełniające zmierzające do poprawy lub utrzymania dobrego stanu wód, a jego podsumowanie stanowi kluczowy element planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy.
PWŚK został opracowany po raz pierwszy w 2008 roku i zatwierdzony w 2010 r. zgodnie z ówcześnie obowiązującymi zapisami ustawy Prawo wodne. Dokument jest dostępny na stronie. Zgodnie z wymogami art. 113b ust. 9 ustawy Prawo wodne oraz art. 11 ust. 8 RDW PWŚK podlega przeglądowi co sześć lat. Dokumenty, które powstały w drugim cyklu planistycznym (2010-2016) to dokumenty aktualne do momentu opracowania kolejnej wersji. Zostały przyjęte 18 października 2016 r. i są dostępne na stronie.
Zapisy Dyrektywy nakazują opracowanie planów gospodarowania wodami (PGW) na obszarach dorzeczy istniejących w danym państwie. W 1 i 2 cyklu planistycznym Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej odpowiedzialny był za opracowanie dziesięciu PGW, odpowiednio dla obszarów dorzeczy: Odry, Wisły, Dniestru, Dunaju, Jarft, Łaby, Niemna, Pregoły, Świeżej, Ücker.
Po raz pierwszy plany gospodarowania wodami zostały opracowane zgodnie z wymogami RDW w 2009 r. i przyjęte uchwałą Rady Ministrów 22 lutego 2011 r. Dokumenty powstałe w pierwszym cyklu planistycznym (2003-2009) są dostępne na stronie.
Zgodnie z zapisami RDW i ustawy Prawo wodne, plany gospodarowania wodami są poddawane przeglądowi i aktualizacji cyklicznie, co 6 lat. Pierwsza aktualizacja tych dokumentów (I aPGW, 2 cykl planistyczny) była prowadzona w latach 2010-2015. Za opracowanie dokumentów odpowiedzialny był Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Po opracowaniu, projekty dokumentów zostały poddane procedurze strategicznej oceny oddziaływania na środowisko i półrocznym konsultacjom społecznym. Z uwagi na trudności podczas procesu weryfikacyjnego dokumenty zostały przyjęte nieco później, niż planowano. 18 października 2016 r. Rada Ministrów przyjęła I aktualizację PGW w formie rozporządzenia. Szczegółowe informacje dotyczące drugiego cyklu planistycznego (2010-2015) są dostępne na stronie.
Aktualizacja PGW to nie tylko wypełnienie zapisów RDW i ustawy Prawo wodne, to przede wszystkim dążenie do:
Obecnie prowadzone są prace zmierzające do opracowania II aktualizacji planów gospodarowania wodami (II aPGW, 3 cykl planistyczny, 2016-2021). Zgodnie z art. 13 RDW Państwa Członkowskie zapewniają opracowanie planów gospodarowania wodami w dorzeczu dla każdego obszaru dorzecza leżącego całkowicie na ich terytorium. Z uwagi na fakt wprowadzenia przez nową ustawę Prawo wodne innego niż dotychczas podziału na obszary dorzeczy, w 3 cyklu planistycznym zostaną opracowane plany gospodarowania wodami dla następujących obszarów:
Opracowywane dokumenty staną się podstawą do podejmowania decyzji mających wpływ na stan zasobów wodnych, a ponadto określą zasady gospodarowania wodami w trakcie 6-letniego cyklu planistycznego. Plany mają wpływ nie tylko na kształtowanie gospodarki wodnej, ale także na inne sektory, w tym m.in. na: przemysł, gospodarkę komunalną, rolnictwo, leśnictwo, transport, rybołówstwo, turystykę.
Szczegółowe informacje i harmonogram prac projektowych są dostępne na stronie.
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020